Co oznacza pojęcie koszula wizytowa? Otóż, koszula tego typu nie może być zbyt ekstrawagancka. Powinno też bić od niej świeżością. Nie musi być w najmodniejszym fasonie, ale ważne by była elegancka i odpowiednio dopasowana do sytuacji. Dzięki właściwie dokonanym zestawieniom (koszula plus spódnica lub koszula plus spodnie i do tego marynarka lub inny dodatek), podkreślimy jednocześnie nasz osobisty stosunek do danego wydarzenia. W wielu przypadkach, jest to bardzo istotne, szczególnie wtedy gdy musimy zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Kiedy obowiązuje nas strój wizytowy? Mówiąc o tego typu kreacjach, mamy na myśli przede wszystkim wystawne i eleganckie bankiety, służbowe czy biznesowe spotkania lub wyjście do Opery. Trudno też wyobrazić sobie ślub, chrzest czy ważny jubileusz w innym niż galowy stroju.
Jakie są zatem koszule wizytowe i jak je właściwie dobierać? Jako koszula, która ma pełnić rolę stroju wyjściowego – wizytowego, doskonale nadaje się kreacja jednokolorowa. Dużo łatwiej jest też wtedy dobrać do niej odpowiednie dodatki takie jak biżuteria, szale, apaszki, a w przypadku mężczyzn krawaty lub różnego rodzaju przypinki i oczywiście spinki do mankietów. Koszule wizytowe to przede wszystkim kroje klasyczne – proste, bez zbędnych zdobień czy wykończeń. Dotyczy to zarówno modeli męskich jak i modnych damskich koszul. Wśród koszul o tego typu wyjątkowym przeznaczeniu możemy też znaleźć fasony bardziej wyszukane: z żabotami, kokardami albo układającymi się w określony wzór i kształt kołnierzami. Panie mogą również poeksperymentować z koszulami posiadającymi specjalne wiązania w pasie. Nie tylko staną się one unikalnym elementem, ale również podkreślą kobiecą sylwetkę. Mile widziane są też koszule z delikatnymi marszczeniami pod biustem.